Berhampur

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଆଇଟିଆଇରେ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛି ଏସିଆର ସର୍ବ ବୃହତ ଓପନ ଏଆର ସ୍କ୍ରାପ ମୂର୍ତ୍ତି ପାର୍କ

ଆଇଟିଆଇ ବ୍ରହ୍ମପୁର ପରିସରରେ ୧୦,୦୦୦ ବର୍ଗ ମିଟରରେ ବିସ୍ତୃତ ବ୍ରହ୍ମପୁର ଓପନ ଏଆର ସ୍କ୍ରାପ ଶିଳ୍ପ ପାର୍କ ‘ହେଡ ହାର୍ଟ ଆଣ୍ଡ ମାଇଣ୍ଡ ମ୍ୟୁଜିୟମ’ ଏକ ନିଆରା ପଦକ୍ଷେପ। ଏହା ଏସିଆ ବୁକ୍ ଅଫ୍ ରେକର୍ଡରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାନିତ ହୋଇଛି।

ଏହି ମ୍ୟୁଜିୟମରେ ଅଟୋମୋବାଇଲ୍ ସ୍କ୍ରାପ୍, ଭାଙ୍ଗିଯାଇଥିବା ଅଟ୍ଟାଳିକାର ସ୍କ୍ରାପ୍ ଧାତୁ, ଇ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ଏବଂ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କଳାକୃତି ରହିଛି। ଏହି ପାର୍କରେ ଏକ ବିରାଟ ଗିଟାର, ଆଇରନ୍ ମ୍ୟାନ୍, ଟର୍ମିନେଟର, ଡଲଫିନ୍, କଇଁଛ, ହେଲିକପ୍ଟର, ହରିଣ, ଝିଟିପିଟି, ମୟୂର ଭଳି ୨୦ ରୁ ଅଧିକ ବଡ଼ ମୂର୍ତ୍ତି ରହିଛି। ଏହା ମଧ୍ୟରୁ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ମୂର୍ତ୍ତି ହେଉଛି ୭୩ ଫୁଟର ଏକ ବିଶାଳ ଗୀଟାର। ପାର୍କରେ ଥିବା ମୋଟ ୭ଟି ମୂର୍ତ୍ତି ଏସିଆ ବୁକ୍ ଅଫ୍ ରେକର୍ଡରେ ସ୍ଥାନିତ ହୋଇସାରିଛି।

୭ ଫୁଟରୁ ୭୦ ଫୁଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ ମୂର୍ତ୍ତିଗୁଡ଼ିକୁ ଡିଜାଇନ୍ ଓ ନିର୍ମାଣ ଅନୁଷ୍ଠାନର ପ୍ରଶିକ୍ଷାର୍ଥୀମାନେ ଏକ ଖୋଲା ସ୍ଥାନରେ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଶିକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କ ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧିରେ ଏହା ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ। କଳା ମାଧ୍ୟମରେ ଶିକ୍ଷାଦାନ ଓ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଦିଗରେ ଏଠାରେ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଇଛି।

  • ଏହି ମ୍ୟୁଜିୟମ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ସକାଳ ୧୦ ଟା ରୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ୫ ଟା ଯାଏଁ ଖୋଲା ରହିବ ।
  • କେବଳ ସରକାରୀ ଛୁଟିରେ ଏହି ମ୍ୟୁଜିୟମ ବନ୍ଦ ରହିବ |

କେମିତି ପହଞ୍ଚିବେ

କପି ସଂରକ୍ଷିତ ©2024 ଓଡ଼ିଶା ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ପ୍ରାଧିକରଣ । ସମସ୍ତ ସତ୍ତ୍ବ ସଂରକ୍ଷିତ

ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରନ୍ତୁ

ଆପଣଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନ ପଠାନ୍ତୁ